יובל בן 4 חודשים בודק את איכות העור של האמריקן קומפורט
יובל בן 4 חודשים
איזו לידה תעדיפי?
לידה עם אפידורל
לידה טבעית
ניתוח קיסרי
לידת בית
תוצאות

הריון חוץ רחמי

הריון חוץ רחמי

הריון חוץ רחמי הוא סיבוך מסוכן ששכיחותו פחות מ1%. הוא עלול לקרות לכל אחת אך יש נשים בסיכון גבוה יותר לסיבוך זה. כיצד מזהים הריון חוץ רחמי ומה עושים?


מהו הריון חוץ רחמי?

 
לאחר שהזרע מפרה את הביצית, הביצית המופרת אמורה לנדוד מהחצוצרה אל הרחם, ולהשתרש בו. לעיתים קורה שהביצית המופרית לא נודדת לרחם, אלא משתרשת בחצוצרה. בחלק מהמקרים הביצית גוועת ונעלמת, משום שהחצוצרה אינה יכולה להזין את הביצית כמו רירית הרחם, אך בחלק מהמקרים הביצית ממשיכה להפתח ולגדול, וזהו מצב מסוכן שעלול ללקרוע את החצוצרה ולהוביל למוות.
מכיוון שאמצעי האבחון המודרניים משוכללים ברוב המכריע של המקרים מתגלה ההריון החוץ רחמי והוא מטופל. בהמשך הכתבה יובאו דרכי הטיפול.


מי בסיכון גבוה להריון חוץ רחמי?

  • נשים שיש להן התקן תוך רחמי (התקן פזיולוגי ולא ההתקן המשולב עם ההורמונים). ההתקן אמנם מונע השתרשות של ביצית מופרית ברחם, אך לא בחצוצרה ולכן אינו מונע ואינו מגן מפני הריונות חוץ רחמיים.
  • נשים בעלי הסטוריה של הריונות חוץ רחמיים. (אך עדיין לאחר הריון חוץ רחמי הסיכויים להריון תקין גבוהים ועומדים על 90%)
  • נשים שעברו ניתוחי בטן
  • נשים שעברו דלקת בחצוצרה (לא דלקות בנרתיק/שלפוחית השתן)
       


כיצד מזהים הריון חוץ רחמי?
 

הריון חוץ רחמי מלווה בכאב בצד אחד של הבטן ובדימום, הנובע מנשירת רירית הרחם. בשלבי הריון חוץ רחמי מתקדם יש תחושות כאב חזקות, כאבי ראש, סחרחורות ורצון לעשות צרכים שלא צולח. נשים שחשות כאבים לא חשו בעבר או שמדממות טוב יעשו אם יפנו לרופא לבדיקת אולטרא סאונד, והיא תצביע מיד על קיומו או אי קיומו של הריון חוץ רחמי.
הרופא רואה שק הריון ברחם, וכך שולל הריון חוץ רחמי, או בחצוצרה- ממצא המצביע על הריון חוץ רחמי, או שאין כלל שק הריון ואז תהיי במעקב.
  


כיצד מטפלים בהריון חוץ רחמי?

 

סוג הטיפול מוחלט על ידי הרופא בהתאם למצבך האישי.
מעת לעת נוספים טיפולים חדשים, וכיום מעבר לאופציה הניתוחית של כריתת חצוצרה, שהיא האופציה האחרונה לאחר שיתר השיטות נפסלו, יש מגוון טיפולים וביניהם מעקב הריון צמוד (יכול להיות שההריון יפול מעצמו), זריקת חומר שאמור להפיל את ההריון, וניתוח בו יפתחו את החצוצרה ויוציאו את ההריון.

Copyright © 2011 RedX LTD.