יובל בן 4 חודשים בודק את איכות העור של האמריקן קומפורט
יובל בן 4 חודשים
איזו לידה תעדיפי?
לידה עם אפידורל
לידה טבעית
ניתוח קיסרי
לידת בית
תוצאות

דכאון אחרי לידה

דכאון אחרי לידה

ראשית, כדאי לדעת שדכאון אחרי לידה הוא הרבה יותר נפוץ ממה שחושבים. עד 85% מהנשים יחוו דיכאון קל וקצר, ו 1-2 מתוך 10 נשים יחוו דיכאון קשה ומתמשך. עם השנים המודעות לנושא הולכת וגוברת, אך עדיין דכאון אחרי לידה נחשב נושא שכמעט ולא מדברים עליו ולא משתפים בו. סביר מאוד שלא מעט נשים שאת מכירה ולא חושבת שהם חוו דיכאון אחרי לידה - חוו אך לא שיתפו.  לדיכאון ישנה השפעה ארוכת טווח על התפתחות והתנהגות התינוק וכן מבחינה בריאותית. ככל שמטפלים בדיכאון מוקדם יותר הסיכוי להחלמה מהירה יותר יגדל והנזקים שייגרמו יהיו קטנים יותר.


"בלוז שלאחר לידה" (post partum blues)

הסימפטומים הם בשינויים מהירים במצב הרוח, בכי, עצבנות וחרדה. ביום ה4-5 ללידה הם מגיעים לשיאם ונוטים לחלוף כשבועיים לאחר הלידה. כאשר הסימפטומים אינם מפריעים לתפקוד האם ויכולתה לטפל בתינוק ונמשכים עד שבועיים מהלידה הם נקראים "בלוז שאחר לידה". כאשר הם קשים יותר או לא חולפים לאחר שבועיים הם יקראו דכאון לאחר לידה. רצוי לבקש עזרה במטלות הבית, לנוח ככל הניתן, לא להיות לבד המון, שיחות עם אמהות אחרות עשויות לסייע.
 


דכאון אחרי לידה
   


מי בסיכון גבוה יותר?


נשים בסיכון גבוה לפתח דכאון הן נשים עם דכאון בעברן או במהלך ההריון, חוסר תמיכה חברתית, בייחוד מצד בן הזוג, הריון לא מתוכנן, לידת פג, לידת תינוק עם מום או מחלה, אובדן מקום עבודה וקשיים כלכליים.
גם נשים שאינן בסיכון מוגבר לדכאון יכולות כמובן לחוות דכאון, והסיבות רבות. אחת ההשערות המרכזיות היא הפער בין תפיסת האם המתפקדת, המאושרת, השמחה, שמצליחה להניק, לרזות, לארח, לעבוד, לדאוג לבית, או במילים אחרות- האם המושלמת והלא קיימת, אל מול המציאות, הרחוקה בהרבה מהדרישות הנתפסות הללו של הסביבה.
כולן תשמח לספר כמה הן מאוהבות בילד שלהן, למרות שקשה לקום בלילה ושהחיים משתנים- אבל לספר על תחושות עצב, הרהורים על המחיר הגבוה (גם אם שווה מאוד!) ששילמת שהפכת לאם- קשה למצוא מי שתשתף. קשה להכיל את המחשבות האלה וקשה עוד יותר לספר מתוך פחד שישפטו אותך שאת אמא לא טובה.
עד כאן הכל טבעי, הכל מובן- הבעיה מתחילה כשהפער הזה הולך וגדל, ותחושת האשמה והבדידות מעמיקות, ומכאן קצרה הדרך לדכאון. לכן חשוב לספר ולשתף - ואם את לא רוצה לשתף את קרובייך או לפנות לרופא- יש בתחתית הכתבה ארגוני מתנדבות רבות שיישמחו לסייע לך בחינם ופורומים בנושא.   

  


 
סימפטומים:
 

הדכאון מתפתח בדרך כלל באופן הדרגתי במשך 3 החודשים הראשונים לאחר לידה, והיא אינה שונה מכל דכאון אחר. הוא מתיש וקבוע, מאופיין בעצב, חרדה או יאוש.  
חוסר מצב רוח, בכי לא מועט, קשיי שינה (מעבר להפרעות התינוק), תיאבון ירוד או מוגבר באופן חריג, חוסר הנאה, מחשבות על מוות.
התפקוד קשה לאם, עלול להיות סיכון לאם או לתינוק. חרדות או אובססיות הקשורות לבריאות התינוק עולות. האם עשויה לחוש תחושות מעורבות או שליליות על התינוק. דכאו לאחר לידה אינו אחיד ומתבטא בחומרה אחרת אצל נשים שונות.


  
כיצד דכאון לאחר לידה משפיע על התינוק?


  
האמהות חושפות את הילד להבעות פנים שליליות, והן לא מסבות את תשומת ליבו מספיק. כתוצאה מכך הקשר בין האם לתינוק נפגע ומשפיע על התינוק באופנים הבאים:
 
ילדים אלה סובלים יותר מילדים לאמהות שאינן מדוכאות מקשיי שינה, אכילה, היפראקטיביות והתפרצויות כעס.
בנוסף, הילדים בעלי נטייה לחוות עיכוב התפתחותי מבחינה קוגנטיבית והפרעות בוויסות הרגשי, החברתי.
  

   


שאלון אדינבורו


השאלון מהווה כלי עזר מרכזי בידי רופאים ואחיות לאבחון דכאון לאחר לידה. לשאלון עצמו, מפתח התשובות והנחיות נוספות - שאלון אדינבורו
  


טיפול:


דכאון קל ובינוני יטופל בטיפול פסיכולוגי מסוגים שונים, ודכאון קשה יטופל בתרופות, כאשר שילוב של תרופות (תרופות אנטי דכאוניות או אנטי חרדתיות) וטיפול פסיכולוגי מניב תוצאות טובות ביותר.
הטיפול התרופתי אמור לסייע תוך שבועיים עד חודש, כשרפואה שלמה תהיה לאחר מספר חודשים.
 
 פורומים ועמותות לסיוע לנשים לקראת ואחרי לידה
  

Copyright © 2011 RedX LTD.