יובל בן 4 חודשים בודק את איכות העור של האמריקן קומפורט
יובל בן 4 חודשים
איזו לידה תעדיפי?
לידה עם אפידורל
לידה טבעית
ניתוח קיסרי
לידת בית
תוצאות

בדיקות טרום הריון

בדיקות טרום הריון

 
לפני הכניסה להריון מקובל לבצע מספר בדיקות. חלקן חובה וחלקן בגדר רשות. כיוון שזוהי רק תחילת הדרך וכבר ישנן לא מעט בדיקות שעליך לבצע, מומלץ בחום להכין תיק בדיקות הכולל תאריכים, תוצאות ואפילו בדיקות עתידיות. באמהות דאגנו לך- הנה קישור לרשימת הבדיקות שלך - תוכלי להדפיסו ולהשתמש בו גם בתקופה שלפני ההריון- במהלכו- ולקראת הלידה.
 


בדיקות גנטיות


מדוע צריך לבצע את הבדיקות?


גם אם אתם זוג בריא, רצוי מאוד לבצע בדיקות לאיתור מחלות גנטיות. הבדיקות מתבצעות לפני ההריון או בשלב מוקדם שלו. מטרת בדיקות הסקר הגנטיות היא לאתר נשאות באנשים בריאים ללא סיפור משפחתי של חולים באחת המחלות הנבדקות. המושג "נשאות" מתייחס למצב שבו באדם בריא נמצא שינוי גנטי סמוי בגן מסוים (מוטציה).
במידה ואחד מכם מתגלה כנשא של מחלה ספציפית, יתבקש בן הזוג לבצע את הבדיקה. במידה והוא אינו נשא, העובר לא יחלה (מלבד תסמונת הX השביר, שאותה האם בלבד מסוגלת להעביר).מאחר ואת תסמונת ה- X השביר יש לבדוק רק אצל האישה, מקובל לבצע גם את יתר הבדיקות בדגימת הדם הנלקחת מהאישה. 
 
איך יודעים אילו בדיקות לבצע? מה קורה אם אחד או שני ההורים נשאים של מחלה? איפה מתבצעות הבדיקות?
 
לכתבה המלאה על בדיקות גנטיות לחצו כאן

  

אבעבועות רוח
 
בדיקת נוגדנים לאבעבועות רוח (VARICELLA)

 
אבעבועות רוח הנה מחלה שתסמיניה הנם שלפוחיות,חום וחולשה.
כיוון שזוהי מחלת ילדים, מרבית המבוגרים מחוסנים. במידה ואינך בטוחה אם חלית בה או לא, ישנה בדיקת דם שאינה מבוצעת באופן שגרתי ויש לבקש לבצעה, המיועדת לבדוק האם ישנם נוגדנים במידה מספקת בדמך מפני המחלה.
במידה ואת מחוסנת, אין כל חשש לבוא במגע עם חולים במחלה זו. במידה ואינך מחוסנת, ישנו חיסון הניתן ב-2 מנות, שההפרש המומלץ ביניהן הנו כ-6 שבועות. יתרה מזו, מומלץ לחכות תקופה של כ-3 חודשים לאחר מתן מנת החיסון השנייה ועד הכניסה להריון.
במידה וחלית באבעבועות רוח במהלך הריונך, הפגיעות העובריות מתרחשות בשליש הראשון בלבד, או ימים ספורים לפני הלידה (משום שהאם טרם פתחה נוגדנים שיכולה להעביר לעוברה ולכן הוא נולד חולה, מצב מסוכן ביותר לתינוק).
כמו כן, הידבקות במחלה, בעיקר בשליש השלישי בהריון, מסוכנת לאם מכיוון שהיא עלולה להביא לדלקת ריאות חמורה.
בכל מקרה של חשש למחלה, יש להיוועץ במרכז טרטולוגי להערכת הסיכונים. 

 
 
 
טוקסופלזמוזיס 
 
טוקסופלזמוזיס הינה מחלה זיהומית שההידבקות בה נגרמת לרוב לאחר מגע עם בשר חי וצואת חתולים. מומלץ לבצע בדיקה טרם ההריון או בתחילתו בכדי לקבוע את רמת הזהירות במהלך ההריון.
הידבקות ראשונית במחלה במהלך תקופת ההריון יכולה לגרום לפגיעה קשה בעובר ואף להגיע עד מצב של הפלה.
רפואה מונעת: שיטפה ייסודית של פירות וירקות, הימנעות מאכיל בשר נא, ומגע עם חתולים.
למידע מורחב>> 

 
 

 
 

 CMV
 
בדיקת נוגדנים לCMV CytoMegaloVirus
 
מחלת הCMV נגרמת על ידי וירוס הנקרא ציטומגלו. הידבקות בוירוס שכיחה ביותר, ולמעשה מרבית המבוגרים נדבקו בעברם. מרבית ההדבקות לא יובילו לסימפטומים כלשהם, ובמיעוט מקרים יופיעו סימפטומים הדומים לשפעת, או מחלת הנשיקה (חום,כאבי שרירים,עייפות,פריחה, הגדלת בלוטות לימפה).
ההדבקה נעשית באמצעות חשיפה לנוזלי גוף של החולים (רוק,דמעות,נזלת,שתן וכדומה) שהם בדרך כלל ילדים. וירוס הCMV מוכר כאחת הסיבות הנפוצות ביותר לפגיעות עובריות, החל מחירשות, דרך פיגור שכלי וכלה במות העובר.
ישנן השלכות שונות להדבקה ראשונית או משנית בוירוס,ועל כן מומלץ לבצע בדיקת נוגדנים לוירוס.
רפואה מונעת: הקפדה על כללי הגיינה, בייחוד לאחר מגע עם ילדים ותינוקות.
למידע נוסף>>

 
 

 

אדמת
 
אדמת הנה מחלת ילדות בדרך כלל, ומרבית הנשים (מעל ל-80%) חלו בה בעבר. הבעיה הנה  שהחיסון כנגד אדמת שקיבלו חלק מהנשים בילדותן לא תמיד מעניק רמת חיסון מספקת וכיום משרד הבריאות ממליץ לכל אישה שאין לה אישור על מתן 2 מנות חיסון כנגד אדמת או לחלופין תוצאה מבדיקת דם שערכה שרמת הנוגדנים בדמה מספקת (מעל 30IU) להתחסן טרם ההריון.
 
הסיבה לכך הנה שאדמת בהריון הנה מחלה מסוכנת ביותר לעובר, ומובילה למומים חמורים עד כדי המלצה רפואית על הפלה. ככלל, ככל שההדבקה מתבצעת מוקדם יותר בהריון המומים יהיו חמורים יותר. סיכוי העובר להדבק מאדמת במידה והאם חולה נעים סביב 20%.
 
את החיסון מומלץ לבצע בזמן הווסת על מנת לשלול אפשרות של מתן החיסון במהלך ההריון.
בניגוד לסברה בעבר שיש להמתין זמן מה בין מתן החיסון לכניסה להריון מחשש לסכנה לעובר, ההמלצה הרפואית בהווה הנה שאין כל רווח בכך ומחקרים לא תומכים בהשערה הישנה.
 
 

 


בדיקת שיניים 

 
בתקופת ההריון עוברים שינויים רבים על הגוף. אחד מהם הוא שינוי הרכב הרוק, אשר משפיע על רגישות החניכיים, מוביל לדימומים ופגיעות יתר לעששת ודלקות.
יש להקפיד בתקופה זו על הגיינת הפה, משום שהחיידקים אשר גורמים לדלקות חניכיים, מגיעים דרך מחזור הדם גם לרקמות במערכת הרבייה. עובדה זו נמצאה במחקרים כמשפיעה על הפוריות ועל ההריון.
מומלץ להיבדק אצל רופא השיניים טרם הכניסה להריון, אך גם אם טרם הספקת, שימוש בסינר עופרת מצמצם את כמות הקרינה אליה את נחשפת לכמות אפסית.
 
למידע נוסף בנושאחושבת שאולי את בהריון? כל הסימנים שיצביעו על כך שאת בתחילתו של הריון
 • סימני הריון...
 • חוששת שאת בהריון או מצפה לכך? כל הסימנים שיצביעו על כך שאת בהריון בדיקת הריון ביתיתאמנם הבדיקות אינן מבטיחות 100% אמינות, אך מלבד במקרה חריג ונדיר של חברת "סימנס"  ב2...
 • למידע נוסף
מה לגבי סושי? מה רע בסלט בבית קפה? ובמסטיקים? האם תה ירוק מזיק בהריון? כמה מאילו תוספי תזונה כדאי להיזהר? המדריך לתזונה בהריון
 • תזונה בהריון,מה מותר ואסור? ...
 • תזונה, ויטמינים וצמחי מרפא:בתקופת ההריון ישנה חשיבות רבה למה את אוכלת או לא אוכלת: החל מצריכת אבות המזון בכמות מספקת ועד הרעלות מזון ופגיעות בעובר.    אז מה לגבי סוש...
 • למידע נוסף
טוקסופלזמוזיס עלול להיות מסוכן מאוד לעובר. כיצד נדבקים (לא רק מחתולים..)וכיצד נשמרים? כל השאלות והתשובות בכתבה
 • בדיקת נוגדנים לטוקסופלסמוזיס, חתולים והריון...
 • טוקסופלזמוזיס הינה מחלה זיהומית שההידבקות בה נגרמת לרוב לאחר מגע עם בשר חי וצואת חתולים. מומלץ לבצע בדיקה טרם ההריון או בתחילתו בכדי לקבוע את רמת הזהירות במהלך ההריון. הידבקות ראשונית במחלה ...
 • למידע נוסף
מרכזים טרטולוגיים
 • מרכזים טרטולוגיים...
 • המרכזים הטרטולוגיים מספקים מידע באשר לסיכונים הנוגעים לעובר כתוצאה מחשיפה סביבתית בהריון לגורמים כגון תרופות, קרינה, זיהומים, מחלות אימהיות, כימיקלים וכדומה.מרכזים טרטולוגיים: 1. בית חולים ב...
 • למידע נוסף
העישון משפיע על הפוריות, על IQ התינוק,גורם לאסטמה,עובר בהנקה ועוד. גם עישון פאסיבי מזיק. מידע מורחב בכתבה
 • עישון לפני, במהלך ההריון ובהנקה...
 • רבים יודעים כי העישון מסוכן במהלך ההריון. אך מה לגבי לפני ההריון, ובמהלך ההנקה? מסתבר שההשפעות רבות. העישון פוגע בפוריות, מוביל לאסטמה אצל התינוק, לIQ נמוך ועוד.העישון משפיע גם על ההנקה...
 • למידע נוסף
כל מה שקורה לך ולעוברך, סרטוני המחשה בתלת מימד שיראו לך את העובר בשבוע שלך, כל המשימות והבדיקות לשבוע שלך ועוד
 • שבועות הריון, הריון לפי שבועות...
 • תקופת ההריון מחולקת לשבועות מהסיבה הפשוטה שהתפתחות העובר, והבדיקות הנדרשות הן בעלי טווח מאוד מוגבל ומאוד ברור.כך לדוגמא סריקת מערכות מבצעים בד"כ בין השבוע ה-20 לשבוע 24.את תקופת ההריון ...
 • למידע נוסף


Copyright © 2011 RedX LTD.