יובל בן 4 חודשים בודק את איכות העור של האמריקן קומפורט
יובל בן 4 חודשים
איזו לידה תעדיפי?
לידה עם אפידורל
לידה טבעית
ניתוח קיסרי
לידת בית
תוצאות

עישון לפני, במהלך ההריון ובהנקה

עישון לפני, במהלך ההריון ובהנקה

רבים יודעים כי העישון מסוכן במהלך ההריון. אך מה לגבי לפני ההריון, ובמהלך ההנקה? מסתבר שההשפעות רבות. העישון פוגע בפוריות, מוביל לאסטמה אצל התינוק, לIQ נמוך ועוד.העישון משפיע גם על ההנקה ועובר בריכוז גבוה לחלב האם. על הסכנות בעישון במהלך ההריון קראי בהמשך הכתבה.
 
 
עישון לפני ההריון


 
מחקרים מצביעים על קשר בין עישון לבעיות פוריות. במידה ואת מעשנת ומנסה להרות באמצעות טיפולי פריון שונים, רצוי מאוד שתפסיקי לעשן. במידה ואין לך בעיות פוריות, אין המלצה רפואית להפסיק לעשן לפני ההריון, אך קחי לתשומת ליבך כי עובר זמן מרגע ההפריה עד לרגע שאת יודעת ומגלה שאת בהריון. במהלך הזמן הזה, שהוא חלק מתקופת הזמן הרגישה ביותר לעוברך (התפתחות מערכת המעצבים המרכזית ועוד), העובר נחשף לכל מה שאת מכניסה לגופך, ואין עוררין על כך שסיגריות מזיקות. על הסכנות בעישון במהלך ההריון קראי בהמשך הכתבה.


עישון במהלך ההריון
 


 
העישון (גם עישון פאסיבי,אך במידה פחותה) משפיע לרעה על העובר במגוון דרכים: הוא מוביל לכך שאספקת החמצן לעובר תהיה ירודה, משקל לידה נמוך, שכיחות גבוהה של מחלות נשימה כגון אסתמה, IQ נמוך. 
העישון מוביל לעלייה בשכיחות של סיבוכים כגון הפלות טבעיות, לידות מוקדמות, דימומים, תמותה עוברית לפני הלידה, עלייה בשכיחות שפה שסועה, מוות בעריסה, היפרדות שליה ושליית פתח. 
 
 


 
עישון והנקה 
 


העישון משפיע לרעה על ההנקה ב2 דרכים מרכזיות: הוא פוגם בייצור החלב ובאיכותו.
העישון מוריד את רמת הורמון פרולקטין האחראי על ייצור החלב. נמצא כי אחוז הנשים שאינן מעשנות ומתמידות בהנקה גבוה מנשים מעשנות.
באשר לאיכות החלב, הניקוטין מתרכז במהירות ובריכוז גבוה בחלב האם וכך עובר לתינוק.  בשתן של תינוקות לנשים מעשנות נמצאו תוצרי פירוק של ניקוטין. גם בשתן של תינוקות הנחשפו לעישון פאסיבי נמצאו תוצרי פירוק ניקוטין, אך ברמה נמוכה יותר. 
נמצא קשר מחקרי בין עישון להפחתת כמות החלב, אי נוחות אצל תינוקות ועלייה לא מספקת במשקל (מאותה סיבה שתינוקות לאמהות שעישנו במהלך ההריון נולדים קטנים יותר: אספקת החמצן אליהם ירודה).
משרד הבריאות הישראלי גורס כי הנקה טובה יותר על פני תמ"ל אפילו אם האם מעשנת. במקרה כזה ניתן להפחית את מזקי העישון על ידי כך שהעישון ייעשה לאחר וההנקה ולא לפניה על מנת להפחית ככל הניתן את ריכוז הניקוטין בחלב, וכמובן לא לעשן ליד התינוק. 
 
מוות עריסה- גם אם אינכם מעשנים ליד התינוק, רעלני הסיגריה נספגים בחלל פיכם, שיערכם ובבגדיכם, ועוברים אל התינוק. 
9 מתוך 10 תינוקות שמו מוות עריסה הם ילדים לאמהות מעשנות! 

במטה אנליזה שנערכה על  61 מחקרים שנערכו בבריטניה נמצא כי חשיפה לעישון בכלל, ועישון אמהי בפרט, מגדילה באופן מובהק את הסיכון לתחלואה של האוזן התיכונה בילדים. הסיכון לתחלואה הדורשת ניתוח גבוה במיוחד. 

נתונים מתוך:
 
OTIS הארגון למידע טרטולוגי


CDC המרכז האמריקאי למניעה וטיפול במחלות

סקירה מ2003 של 24 מחקריםאין מספיק מודעות לנזקיה של שתייה מתונה ואפילו קלה. ובכן, פרוסים כאן בתמציתיות ממצאיהם של מחקרים רבים שלאחר שתקראי אותם תיווכחי למה גורם משקה אחד בשבוע שבועיים.
  • אלכוהול לפני, במהלך ההריון ובהנקה...
  • למרות שיש הנחיות רשמיות מגופים בילאומיים להימנע לחלוטין מאלכוהול במהלך ההריון, בעוד שישנה מודעות לנזקיה של שתייה מופרזת בהריון, אין מספיק מודעות לנזקיה של שתייה מתונה ואפילו ק...
  • למידע נוסף
מרכזים טרטולוגיים
  • מרכזים טרטולוגיים...
  • המרכזים הטרטולוגיים מספקים מידע באשר לסיכונים הנוגעים לעובר כתוצאה מחשיפה סביבתית בהריון לגורמים כגון תרופות, קרינה, זיהומים, מחלות אימהיות, כימיקלים וכדומה.מרכזים טרטולוגיים: 1. בית חולים ב...
  • למידע נוסף
כל מה שקורה לך ולעוברך, סרטוני המחשה בתלת מימד שיראו לך את העובר בשבוע שלך, כל המשימות והבדיקות לשבוע שלך ועוד
  • שבועות הריון, הריון לפי שבועות...
  • תקופת ההריון מחולקת לשבועות מהסיבה הפשוטה שהתפתחות העובר, והבדיקות הנדרשות הן בעלי טווח מאוד מוגבל ומאוד ברור.כך לדוגמא סריקת מערכות מבצעים בד"כ בין השבוע ה-20 לשבוע 24.את תקופת ההריון ...
  • למידע נוסף


Copyright © 2011 RedX LTD.